Ieškoti

Bali sala - kodėl žmonės nemeluoja...

Prisipažinsiu, pagrindinė priežastis kodėl atsidūriau Bali saloje – ten buvo pigiausia nuskristi iš Naujosios Zelandijos. Balyje aš pirmą kartą keliavau viena, bet ilgam pasilikti neplanavau, greit apsižvalgyti ir judėti toliau - į Java salą ieškoti autentiškumo. Bet tik atsidūrus Javoje, gailėjausi, kad nepraleidau daugiau laiko Balyje...SUPYNĖS, "PAUKŠČIŲ LIZDAI" NUOTRAUKOMS IR VAKARĖLIAI PAPLŪDIMIUOSE?...


Dažniausiai nuotraukos neatitinka realybės, ką matome Instagram‘e yra verta spausdinti ant atvirukų – pompastiškas grožis, bet jis ištrauktas iš konteksto. Pirmą kartą tos nuotraukos mane nuvylė, suprastinusios tikrą vietos grožį... Supynės virš ryžių terasų, pinti ‚paukščių lizdai‘ romantiškoms nuotraukoms ir vakarėliai – tai buvo mano įvaizdis apie salą. Ir nors, iš tiesų, supynės ir lizdai prikabinti ten kur tik įmanoma, tai nėra Bali.


Šį kartą, kontekstas, yra tai, kas mane traukė atgal – tai aplinka, žmonės ir vibe‘as – net nieko neveikiant gali jaustis gerai, nes salos gyvenimas pripildytas gėrio ir ramybės (sąlyginos Azijietiškos ramybės).


Kultūriškai Baliniečiai labai skiriasi nuo likusios Indonezijos. Didžioji dauguma praktikuoja Islamą, bet Balyje žmonės Hindu. Vien tik religiniai skirtumai nulemia vietinių drabužius, elgseną, maistą, bendravimą... ir nors visoje Indonezijoje žmonės buvo atsipalaidavę, Balis – totalus šalies hipsteris.
KUR ir KAIP?


Labai lengva pasirinkti ko nori iš Balio – vakarėlių, jogos, maisto, gamtos ar paplūdimio. Pagal savus pageidavimus keliauji į specifinius regionus: į Kuta dėl vakarėlių, į Ubud dėl jogos, į Canggu dėl paplūdimio ir tt.


Populiariausi regionai – pietinėje salos dalyje ir arčiausiai nuo tarptautinio oro uosto – Kuta, Seminyak, Denpasar, Canggu, Uluwatu. Ubud yra vienintelis regionas masinio turizmo žemėlapyje, kuris priklauso centrinei salos daliai. Visur kitur, sąlyginai ramu. Nors turistai ir keliautojai užklysta visur, bet tikrai ne tokiais kiekiais.


Aš Balyje aplankiau keturis regionus: Canggu, Ubud, Budugul ir Lovina. Tai viskas, ką sugebėjau aprėbti per 10 dienų. Mano taktika, aplankyti labiausiai lankomas vietas ir nuvykti ten, kur žmonių minios dar nespėjo pasiekti. Tai, mano manymu, labai įdomus būdas palyginti ir suprasti kokias pasekmes turi masinis turizmas.


Šį kartą nenoriu rekomenduoti nieko - top lankomiausias vietas palieku Tripadviser ir kitiems tinklaraščiams. Rekomendacijų internete tikrai begalės... Bali man nereikėjo nieko, tik tai ką jis netikėtai man kiekvieną dieną parodo. Aišku, iš nuotraukų suprantant, kad ir aš lankiausių turistų centruose - pasikultūrindavau ir nieko neveikdavau vienodai.


Mano mėgstamiausias žodis keliaujant – kontrastai – žmonių ar aplinkos, tikrai tinka kalbant apie Bali.

Tanah Lot šventykla, CangguCanggu – banglentės ir paplūdimiai. Mano manymu, geriausia vieta Bali saloje. Juokinga, nes aš nei banglenčių, nei paplūdimių žmogus. Bet atmosfera ten ypatinga, geras maistas, visiškas relax‘as.Ubud – vienas populiariausių regionų Balyje. Į Ubud‘ą žmonės keliauja dėl atmosferos, veganiškų kavinių, jogos ir meditacijos.Kai pavargau nuo tropinio karščio, vykau į Budugul. Centrinis Balio regionas, apsuptas kalnais ir ežerais. Baltus žmones galėjom skaičiuoti ant rankų pirštų, tad ne vien temperatūra, bet ir kainos iš karto nukrito.

Pasivaikščiojimai su vietinio hostel'io šuniuku

Dvi dienas praleidom su vietiniais, kurie mus supažindino su Balinietišku alkoholio skoniu, taip pat nusivedė į gaidžių peštynes. Atrakcija buvo keista dėl kelių priežasčių:


1. Buvau vienintelis baltas veidas tarp maždaug 50 žmonių.


2. Buvau vienintelė mergina (be maisto prekeivių) dalyvaujanti šiame ‘vakarėlyje’.


3. Žmonės stato šimtais tūkstančių rupijų – nors vidutinis mėnesinis atlyginimas yra apie 2,5 milijono rupijų.


4. Viskas vyko labai greitai, kartais būdavo sunku susigaudyti kas vyksta...Žinau, kad kai kuriems žmonės gaidžių peštynės gali pasirodyti kaip žiaurus žaidimas ir net gyvūnų kankinimas. Leiskit pasidalinti, kodėl aš taip nemanau… Visų pirma, kas aš tokia, kad smerkčiau vietinius ir jų pomėgius - tai, kas kultūriškai egzistuoja jau šimtmečius. Mes, kaip keliautojai, esam svečiai ir stebėtojai – aš bandau keliauti su pagarba vietiniams žmonėms ir kultūroms.Dėl pačių žaidynių, mano manymu, tie gaidžiukai gyvena šimtą kartų geriau, nei netreniruojami gaidžiai. Ne vien jie maitinami geriausiu maistu, jie masažuojami ir prižiūrimi kaip lengtyniniai žirgai. Galiausiai, kai vienam ar kitam gaidžiui peštynės nenusiseka, jis vietoje parduodamas, kaip premium mėsytė, vakarienė visai šeimai.Pastaba : Gaidžių peštynės nėra legali atrakcija Balyje. Nors šis užsiėmimas yra labai sena vietinių pramoga (gaidžių peštynes galima pamatyti tradiciniuose paveiksluose), Indonezijos vyriausybė tai draudžia. Mūsų draugai, paklausti, ar tai legalu, iš pirmo mums sakė, kad viskas legalu, o vėliau, kad peštynės legalu, bet statymai nelegalu. Aišku, mes išsiaiškinom tik po laiko, kad vis dėlto viskas, peštynės ir statymai, yra nelegalu.Lovina – juodi paplūdimiai, paviršinis nardymas ir delfinai. Mano atsipalaidavimo ir nieko neveikimo vieta.

Saulėlydis sėdint Lovina paplūdimyje

TRANSPORTAS


Bali gan didelė sala, pėsčiomis neapvaikščiosi (aišku, viskas įmanoma, jei turi daug laiko), visi nuomojasi motorolerius, taip aprėpiant kuo daugiau įdomybių.Pastaba : Jei norite nuomotis motorolerį, prieš keliaujant pasidarykite IDP (International Driver‘s License / Tarptautinį Vairuotojo Pažymėjimą), taip nebus jokių problemų nei nuomojantis, nei jokių nesusipratimų su policija.


Pastaba : Nevairuokite, jei nemokate. Eismas Pietryčių Azijoje gali būti chaotiškas. Per savo savaitę Balyje mačiau dešimtis vakariečių su nubrozdinimais ir bintais. O jei, vis dėlto, norit išmokti važinėti, būtinai turėkit keliautojo med draudimą, ir visad VISAD užsidėkit šalmą!Aš motorolerių nevairuoju, nes nepasitikiu savimi kelyje. Bet mėgstu būti keleive. Daugiausiai naudojausi Grab arba Gojek paslaugomis (Azijietiškas Uber‘is). Ir nors beveik visur Balyje kabo NO GRAB / GOJEK ženklai, kartais nėra kito pasirinkimo


Vietiniai taksistai labai nemėgsta Grab / Gojek, nes jie negali konkuruoti su jų kainomis. Man, asmeniškai, labai nelogiška visa ši situacija. Kodėl aš, būdama taupanti keliautoja turėčiau rinktis vietinį vairuotoją, kuris bandys mane apgauti su kaina? O jei ne, tai turėčiau derėtis su juo penkias minutes... Grab / Gojek aš galiu užsisakyti per programėlę savo telefone, gaunant tikslią kainą, vairuotojo vardą, registracijos numerius bei jo asmeninį įvertinimą.


Nors keliauti su taksi yra labai paprasta, netikėkit taksistais, kurie sako, kad vietiniai autobusai neegzistuoja. Jie 100% egzistuoja ir yra labai puiki transporto priemonė ilgesnioms, tarpmiestinėms kelionėms Balyje, taupantiems keliautojams. Dėja, autobusų maršrutai ir grafikai neegzistuoja internete. Tačiau tie autobusai yra išskirtinos raudonos spalvos, kuriuos susistabdai pats gatvėje kaip mikroautobusiuką. Kaina – taip pat derinama pagal žmogų. Geriausias būdas, norint sužinoti kur to autobuso laukti ir kiek maždaug jam mokėti – paklausti vietinių.


O jei po ilgo laiko Balyje jausite, kad vėjas jus neša link Java salos - vietiniu autobusu ir keltu ten nusigausite greitai ir pigiai!


Tik nuvykus į Bali, supranti, kodėl žmonės jau dešimtmečius ten vyksta bei sugrįžta. Ne vien ten galima rasti vienus gražiausių paplūdimių pasaulyje, bet paragauti išskirtinės vietinės kultūros, praleisti laiką su draugiškais Baliniečiais, rasti naujų draugų, atsipalaiduoti ir pasidžiaugti gyvenimu.Žmonės tikrai nemeluoja, kai sako, kad Bali sala yra rojaus kampelis žemėje.


Ar jūs planuojate savo kelionę į Balį? O gal jau buvote?


Pasidalinkite įspūdžiais!
Komentarų: 0