Ieškoti

kodėl pasirinkau ekologišką kelią savo kelionėms?


Tik tada, kai pradėsime į save žiūrėti kaip į dalį gamtos, suprasime, kad gelbėjant gamtą, mes gelbėjam save.

Ami Vitale, National Geographic fotografėAš svajoju, kada nors, turėti galimybę nardyti Didžiajame Koralų Rife Australijos krantuose. Kur povandeninės augalijos spalvos susilieja su skirtingomis žuvų spalvomis, mėlyname fone. Bet pagalvokit, kad rifas nyksta, žuvys 'emigruoja' ten, kur situacija truputį geresnė. Tai kaip mano svajonė patirti tą neprilygstamą grožį bus įgyvendinama be pačių koralų Australijoje?
ASMENINIS POŽIŪRIS - TARP ISTORIJOS MAGISTRĖS, KELIAUTOJOS IR APLINKOSAUGOS


Mano universiteto metais turėjau progą mokytis iš viduramžių natūralaus pasaulio dėstytojo, kuris (atrodydamas kaip šiuolaikinis hipis) turėjo labai didelę įtaką man ir mano pasaulio suvokimui. Mums teko analizuoti įvykius ir žmonių pasaulėžiūrą XI - XV amžiais, bet man tai buvo beproto artima ir asmeniška patirtis. Lietuvoje aš / mes augame kitaip nei Vakarų Europoje - mes grybaujame, uogaujame, vasarą džiaugiamės ežerais ir upėmis, geriame vaistažolių arbatėles - mes leidžiam gamtai mumis rūpintis ir tuo pačiu atsilyginame savo miškams ir upėms eilėmis ir meile. Mano manymu, mes dar neesame pilnai atitrūkę nuo savo motinos žemės, taip kaip didžioji civilizuoto pasaulio. Kodėl man viduramžių paskaitos taip priminė namus? Nes juose mes kalbėjome apie žmogaus ir gamtos ryšį, apie jų santykius lyg jie būtų buvę lygūs. Gal per naiviai, bet aš tikiu, kad augdama Lietuvoje, aš išmokau tą ryšį vertinti ir palaikyti gražioje pusiausvyroje.


Problema yra ta, kad dauguma pasaulio to ryšio nusprendė atsisakyti, pastatant žmogų į pirmą vietą, atsiribojant ir negerbiant anądien tokio svarbaus elemento kaip gamta. Industrializacija, progresas, naujos technologijos ir auganti žmonių populiacija vis vertė mus imti daugiau ir dažniau - neatsigręžiant pažiūrėti ar mūsų asmeniniai interesai paveikia mums paties svarbius resursus. Taip, daug klaidų padarėme, net patys nesuvokdami. Galvojome, kad motina žemelė yra mūsų ir mums - duoti visko, ko mes užsigeidžiame. Dėja, kaip ir viskas pasaulyje, ji turi savo ribas.GLOBALUS SUVOKIMAS IR KELIAVIMAS


Sunku suprasti globalines problemas gyvenant savo asmeniniame užburtame draugiškame rate. Bet kai pradedi tą ratą didinti žiniomis apie kitas šalis, regionus, žemynus - gali pastebėti dabartines tendencijas. Tos tendencijos dažniausiai fokusuojasi ties užterštumu, gamtos išteklių mažėjimu, floros ir faunos nykimu, kaip natūralus atsakas pasaulinio žmonių kiekio didėjimui.


Lietuvos kraštovaizdžiai

Bet kas mums? Mūsų ledynai nepaliesti (nes tokių neturime), mūsų upės švarios (plius / minus), net meškos užsuka kartais, nes pas mus Lietuvoje taip gera! Bet neišsiplečiant apie globalines problemas (jų tikrai daug) ir jų poveikį visoms šalims (be išimčių), noriu susikoncentruoti ties kelionėmis - tam aš čia ir esu, ar ne, kad pasidalinčiau savo kelionių patirtimis ir ypatumais.KELIONIŲ TIPAI


Pagrindiniai kelionių tipai, nesvarbu ar ilgą laiką keliaujanties, ar tik poilsiaujantiems, yra keli - gamta ir aplinka, gyvūnai ir safariai, istorinis ir kultūrinis paveldas, gastronomija, bei aktyvaus laisvalaikio kelionės. Taigi, jei mes skrendame į Barseloną, tai turbūt prisisunkti (vyno?) kultūros ir istorijos, pamatyti Gaudi šedevrų. Jei esame Islandijoje - tai didžiausią dalį savo atostogų praleisime nuostabioje gamtoje, kurios ir siekiame. O jei pavyks nulėkti į Afrikos savanas pamatyti dramblių ir žirafų - manau tų gyvūnų nuotraukos bus didžiausios lauktuvės visiems laukiantiems namuose.


Saugomi orangutangai Borneo saloje, Indonezijoje

Aišku, nepaminėtas liko vienas populiariausių kelionių tipų - poilsinės kelionės. Noriu prisipažinti, kad poilsinės kelionės nėra mano niša, tad palieku jums galimybę pasidalinti, poilsiaujantieji, kaip jūsų mėgstamas keliavimo būdas galėtų pasinaudoti ekologijos praktikavimu.


Visai neseniai atsirado naujas kelionių tipas vadinamas Last Chance Tourism arba Paskutinės Galimybės Turizmas. Tai nėra kelionių turai ant išpardavimo, o labiau atšaka, kuri fokusuojasi ties labiausiai klimato kaitos paveiktomis vietomis - daugiausiai tame sąraše šalys-salos, kurios kylant jūros lygiui, ankščiau ar vėliau, bus užlietos. Vienas žymiausių pavyzdžių iš Last Chance kelionių yra Venecija - kovojanti su kylančiu vandens lygiu ir skęstančiais pastatais. Žmonės nori aplankyti tokias vietas, ko, turbūt, kai kurios ateities kartos nesugebės padaryti. Venecija egzistuos nuotraukose ir vadovėliuose kaip Atlantida.

Venecijos horizontai

KAIP, VISAI NESUNKIAI, KELIAUTI EKO-SĄMONINGAI IR KOKIE DAIKTAI LABAI PADEDA


Mano atsakas į ekologines nedorybes (nesvarbu, ar mano pačios sukeltomis ar kitų) yra būti kiek daugiau supratingesnei. Mano metodai nėra labai šokiruojantys ar drąstiški. Tai maži žingsneliai į priekį ir truputis informacijos, kaip galima džiaugtis savo atostogomis neapšnerkšiant savo dūšios.


Keli patarimai sau ir kitiems keliaujantiems:


 • Investuoti ir naudotis daugkartiniais stalo įrankiais. Pamirškime plastikinius šiaudelius, imkite metalinius ar bambukinius.

Norint naudoti savo butelį gėrimams - reikia tik paprašyti
 • Naudokime daugkartinius vandens butelius krano vandeniui. Pasirinkimo tikrai yra. O jei keliaujate į tokias šalis, kur krano vanduo nėra geriamas - investuokite į Steripen arba Lifestraw. Kaina gal ir atrodo aukšta, bet tikrai atsipirks, kai nustosite pirkti vandenį buteliukuose.

 • Ilgus skrydžius galima atpirkti įvairiomis Carbon Offset programomis.

 • Traukinys yra geriau nei autobusas, autobusas yra geriau nei lėktuvas ar mašina, dviratis geriau nei motoroleris, o vaikščiojimas - geriausias mažų atstumų transportas!
 • Jei rinksitės kambarius be oro kondicionieriaus - sutaupysite ant nakvynės.

 • Trumpi ir šalti dušai - medituokite lauke, o ne vonios kambaryje.

 • Vietoj tradicinių šampūnų buteliukuose, pabandykite kietus šampūnus - mano išbandyta ir garantuota!

 • Merginos / moterys, pasidomėkite Diva Cup ar panašiais produktais ir jų privalumais.

 • Atsisakykime to plastikinio maišelio ir naudokime savo kietą medžiaginį maišelį apsipirkinėjant.

 • Netikėkite tais, kurie sako, kad jodinėjimas ant dramblių ar vaistais apmarintų tigrų glostymas yra smagi patirtis kelionėje... Laukiniai gyvūnai priklauso laukinei gamtai. Geriau susiorganizuokite turą, kuris padės jums ieškoti tų didžių gyvūnų jų pačių namuose.

 • Atkreipkite dėmesį į produktus, kuriuos naudojate - gal reiktų pasikeisti į koralams saugų kremą nuo saulės prieš nardant tuose vandenyse?

 • Valgykime gatvės / vietinį maistą - auginti produktus nepritaikytus specifiniam klimatui yra resursų eikvojimas. • Pasidalinkime geromis mintimis apie gamtos tausojimą su draugais ir šeimos nariais.

 • Gerbkime ir mylėkime viską kas aplink mus. Nes dėl to mes keliaujame!Pastaba: Palyginus su kitais žemynais, Europa yra labai pažengusi dėl masinio plastiko vartojimo ir rūšiavimo. Azijoje, atrodo, viskas atvirkščiai - plastikas vartojamas visur, net kai jo visai nereikia... spaustos sultys plastikiniame puodelyje su plastikiniu šiaudelių įdedamas į plastikinį maišelį nešimuisi rankoje... kiekvienas maisto gabaliukas pokuojamas į atskirus maišelius... Taip sunku, įpratus namuose būti sąmoningesnei, keliauti Azijoje ir nepykti dėl to perdėto plastiko vartojimo. Mes mokame greitai teisti, bet reikia suprasti, kad situacija visur skirtinga. Man, kaip svečiui, nedera kritikuoti, bet stengtis pačiai būti atidesnei, paprašyti gėrimo be šiaudelio ir atsisakyti to ekstra maišelio.
Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie ekologijos plėtros ir geresnio bendrinio suvokimo apie pasaulines problemas. Kitą kartą parduotuvėje atsisakyti plastikinio maišelio bus nesunku, nes turėsite su savimi daugkartinį. Aš investavau į bambukinį įrankų komplektą tam, kad galėčiau valgyti ir gerti ne namuose be plastiko nuošliaužos po savimi. Negalvokit, kad tie įrankiai yra tik dar vienas išmislas - kitą kartą neplanuotai važiuojant prie ežerų kepti šašlykų būsit labai dėkingi tam, kad tie įrankiai su jumis (mašinoje ar rankinėje).


Taigi, mano kelionės nėra vien tam, kad galėčiau pasifotografuoti prie nerealių vietų pasaulyje iki tol, kol jos nebeegzistuos. Mano keliavimo būdas - tai atsigręžiant atgal pasižiūrėti ar mano poelgiai nekenkia kitų kartų keliautojų galimybėms pamatyti, ką mačiau aš.Nusprendžiau pasidalinti savo mintis apie ekologiją ir ekoturizmą, nes pastebėjau didelį trūkumą mūsų socialinėse erdvėse. Reikia diskutuoti tokiomis temomis dažniau, nes gal kitą kartą, keli skaitytojai nuspręs keliauti atidžiau ir sąmoningiau.


Ar jūs keliaujate eko-sąmoningai?


Kuriuos mano patarimus naudojate? O gal turite daugiau?


Pasidalinkte ! #mappingtheworld
Komentarų: 0

Naujausi įrašai

Rodyti viską