Ieškoti

Karimunjava – neatrastas rojaus kampelis Indonezijoje

Tik dalelytė žmonių, kurie lankosi Indonezijoje, išplaukia / išskrenda iš Balio turistinio prieglobsčio. Aš puikiai suprantu kodėl keliautojai renkasi Bali, bet... šalis, kuri sudaryti iš daugiau nei 17 tūkstančių salų, turi daugiau nei vieną perliuką.


Viena verta dėmesio sala yra Karimunjava.


Kažkodėl apie Karimun mažai kas šneka, tai aš truputį pašnekėsiu.
KAS TA „KARIMUNJAVA“?


Jei tiesia linija sektūmėt akimis nuo Yogyakartos į viršų, rastūmėt Karimun. Tai mini sala atitrūkus nuo šiaurinės Javos pakrantės, taip pat žinoma kaip Karimunjawa ar Karimun.Karimunjava, kol kas, populiari tik tarp vietinių indoneziečių turistų. Žinoma, vakariečiai irgi pašmėruoja aplink, bet didžioji dauguma turistų javaniečiai.


Indonezijiečiai turistai turi gerą skonį – Karimun sala užburia savo balto smėlio paplūdimiais ir krištoliniu vandeniu. Centrinę salos dalį dengia atogražų miškai, turintys Nacionalinio Parko statusą, tad saugomi.
KODĖL VERTA TEN NUVYKTI? KĄ TEN VEIKTI?


Nors kelias buvo ilgas, bet vos atvykūs, įsikūrus, išsinuomavus motorolerį – pamačiau ir pajaučiau palengvėjimą. Karimun uostas mane pasitiko žydru vandeniu. Buvau toli nuo Javos šurmulio ir nuo prasidėjusio lietingo sezono. Ten gyvenimas sulėtėjo.


Pagrindinis kelias vedantis aplink visą salą (beveik)

Aplink beveik visą salą veda vienas pagrindinis asfaltuotas kelias. Vienintelė vieta, kurios nepavyko aplankyti buvo pietrytinis salos krantas. Kelias iš normalaus mažėjo mažėjo, kol įsiliejo į džiunglių takelius, kuriais vistiek nesugebėjom pasiekti norimo taško. Vienintelis kelias per upę ir džiungles buvo uždarytas... bet pasivažinėjimai buvo labai smagūs.


Vakarinis salos krantas žymus savo balto smėlio paplūdimiais – tokio balto smėlio aš dar niekada prieš tai nebuvau mačius. Tiesa, kad į juos įeiti reikia susimokėti maždaug 50 centų.


Saloje yra keletas panoramų ir vietų, kur pasitikti saulėtekį ir palydėti saulę. Abu taškus tikrai verta aplankyti.


Saulėlydžiai...

Atvirukų siuntimas šeimai iš Karimunjavos

Saloje egzistuoja paštas, kuris veikia kaip savita turistų atrakciją – atvirukai siunčiami su Karimun pašto ženklais ir antspaudu išmušamu plaktuku.


Bet pagrindinė atrakcija saloje yra paviršinis nardymas ir šokinėjimas per salas (island hopping). Visi hosteliai ir viešbučiai tikrai pardavinėja šiuos turus, tad nesunku šias pramogas susiorganizuoti. O jei norisi privatumo ir savitumo, įmanoma susiorganizuoti valtį su kapitonu pačiam, suderinant kainas ir maršrutus pagal save.
Paviršinis nardymas

Jei atvirai, Karimun neturi labai daug atrakcijų. Bet aš rekomenduoju ten nuvykti ne dėl naktinių klubų (kurių ten nėra) ar kažko specifinio – aš siūlau ten vykti pailsėti nuo Javos šurmulio, žmonių kiekio ir galbūt lietaus. Tuo metu, kai aš keliavau Karimun saloje, visur vyko statybos. Tad neilgai Karimun bus neatrastas rojaus kampelis, viliojantis savo ramybe. Lėkit lėkit ir stebėkitės jos grožiu, kol neišdygo viešbučiai milžinai.TRANSPORTAS


Be motorolerio, Karimunjavoje būtų sunku. Nors pati sala nėra didelė, bet truputį per didelė išvaikščioti. Vietiniai autobusai neegzistuoja, tad lieki tik taksi arba dviračiai. Aš neesu dviračių fanė – ši transporto priemonė niekada manęs taip ir nesužavėjo...


Karimun saloje aš pirmą kartą važiavau motoroleriu. Būtent ten, o ne Balyje, mano manymu, yra geriau praktikuotis ar išmokti naviguoti ant dviejų ratų. Salos keliai, prisiekiu, nematę spūsčių. Bet eismas, vistiek, naudojasi Azijietiškais vairavimo principais – organišku ir natūraliu transporto priemonių apsilenkimu.


Motoroleriu galima išnaršyti didžiąją salos dalį per keletą dienų. Žemėlapius galit palikt namie, nes per Karimun veda tik vienas asfaltuotas kelias.


Kliūtys keliuose...

KAIP TEN NUSIGAUTI?


Neslėpsiu, kelias iki Karimun buvo ilgas. Nuo Yogyakartos pusės iki Jepara uosto, per Semarang, vietiniais autobusais kelionė užtruko beveik 10 valandų, plius 5 valandos kelte.


Iš mažo Jepara miesto, keltai kursuoja į Karimunjava keturis kartus per savaitę. Galima keltis greituoju / ekspresiniu keltu (apie 3val) arba paprastu (apie 5val). Kaip visada, aš rinkausi biudžetinį variantą, nes turėjau atvirą grafiką – niekur neskubėjau.


Taip pat, Karimun turi mažą oro uostą tiems, kurie taupo laiką savo atostogų metu. Skisti galima iš Semarang oro uosto.
Pastaba: Visoje saloje, kol kas, egzistuoja tik vienas bankomatas. Didėjant turistų srautams, vienas bankomatas nespėja dalinti visiems pinigus, tad kartais jis lieka tuščias. Mano rekomendacija – turėti bent kažkiek grynųjų pinigų su savimi prieš keliaujant. Geriausia juos išsiimti didesniame mieste, nes jei kelsitės keltu iš Jepara, niekur aplink uostą bankomatų nėra.KARIMUNJAVOS PROBLEMOS DIDELIAME KONTEKSTE


Salos šiukšlynai

Kaip minėjau, pagrindinis „turistų“ užsiėmimas yra paviršinis nardymas. Bet ne viskas taip gražu, kaip gali atrodyti.


Iš tiesų, vanduo Karimunjavoje buvo dar nematyto žydrumo, o smėlis – švelniausias ir balčiausias, kurį esu lietus. Bet jei ir kai pasirinksite dieną paviršiniam nardymui – pamatysit ką noriu pasakyt.


Pusvalanduką valtyje nutolus nuo kranto, įšokau į arbatinį vandenį ieškot povandeninės magijos. Bet vos tik pakišus galvą po vandeniu pamačiau spalvas ir dykumą. Praeitame savo įraše apie klimato kaitą ir sąmoningą keliavimą kalbėjau apie koralus ir nekokią jų situaciją pasaulio vandenyse. Buvo žmonių, kurie pripažino, kad ši problema egzistuoja, kiti neigė ir šaipėsi iš mano „tuščiažodžiavimo“. Bet jei jūs būtumėt su manim tą dieną Karimun saloje ir nėrę su manim pamatyti kas slepiasi po vandeniu – matytumėt, kad vietoj spalvingo koralų pasaulio, ten beveik kapinės. Įvairios formos tapusios smėliu ir begyvybinėmis statulomis.Buvo ir kita tų koralų stadija – daug gražesnė akiai – fosforiniai koralai, lyg šviečiantys vandenyno naktyje. Bet nors tie neoniniai koralai stebina, tai nėra geras ženklas. Fosforiniai koralai gyvenai savo paskutines dienas povandeniu. Po kurio laiko visi Karimun koralai papildys salos baltus paplūdimius savo baltu smėliu.


Buvo labai sunku matyti gyvus koralus, prisimenant mirusius. Iš tiesų, Karimun vandenys pripildyti gyvybės ir spalvų, bet globalinės klimato kaitos padariniai žymiai matomi ir čia.


Problema nėra vien koralai ir vandenynų gerovė. Visos pramogos siūlomos turistams Karimunjavoje ir dar daug kitų vietų pasaulyje yra tiesiogiai surištos su gamta ir jos ištekliais. Kur vietiniai ves turistus, jei tos gamtinės vietos išnyks? Klimato kaita yra ekologinė problema, bet tuo pačiu globalinė, sociologinė, ekonominė ir politinė problema.


Tad prašau dar kartą – keliaukim sąmoningai.

Kavytė su vietiniais mūsų turo metu

Karimun java yra savitas Javos rojaus kampelis, mylimas vietinių ir apvažiuojamas turistų. Mano kelias mane ten nuvedė pailsėti, pasidžiaugti gyvybe, bei pamąstyti apie mirtį. Išorinis Karimun grožis slėpė savo povandenines problemas...

Vis vien, Karimun paliko tokį gilų įspūdį – nuo to laiko nespėjau visiems jos rekomenduoti.


O ar jūs kada galvojote keliauti į Indoneziją? Ar prieš tai girdėjote apie tokią salą pavadinimu Karimun java?


Ar svarstysite ten nuvykti?


Komentarų: 0