Ieškoti

rotorua - maorių kultūros centras

Naujoji Zelandija – multikultūrinė šalis. Prieš keletą šimtų metų anglų kolonizuota, ji buvo padalinta į dvi dalis, didžioji atitekusi anglams, ir nors vietinių Maorių bendruomenė buvo nustumta į šešėlį, ji niekur nepradingo.
Naujoji Zelandija ir Maoriai, labai nesiskiria nuo kitų kolonizuotų šalių, įskaitant Indėnus Amerikoje, Aborigėnus Australijoje ar net Lietuvius Lietuvoje – agresoriai dirbo pagal nustatytą šabloną – sunaikinti vietinę kultūrą, kalbą, istoriją, taip asimiliuojant vietinius.

Tik visai neseniai, Maoriai gavo teisę atvirai praktikuoti savo ritualus, dalintis savo kultūra, kuri yra tikrasis Naujosios Zelandijos istorinis palikimas. Aš džiaugiuosi, kad turėjau galimybę susipažinti su šia kultūra ir žmonėmis, kurie, po tiek vargų, pagaliau gali viešai didžiuotis būdami pirmaisiais kiviais.


Šiaurinė sala, o ypač regionas aplink Rotorua yra svarbiausias Maorių centras Naujojoje Zelandijoje. Būtent ten, vietiniai kiviai dirba ties kultūros puoselėjimu ir išsaugojimu. Būtent ten mes ir buvom...
TE PUIA ARBA TE WHAKAREWAREWATANGAOTEOPETAUAAWAHIAO


Rotorua yra išskirtinis geologinis centras Šiaurinėje saloje – ugnikalniai ir geizeriai, šaltinėliai ir karšto dumblo vonios – vietos, nuo seno saugomos ir garbinamos vietinių Maorių. Visas regionas yra geologinių sandorų kratinys. Šį geologinį aktyvumą pirmiausiai išduoda sieros arba 'pūvančių kiaušinių' kvapas... Bet būtent čia, gamtoje, įsikūrę Maorių kaimai. Vieną iš jų – Te Puia – aplankiau.Te Puia arba Te Whakarewarewatangaoteopetauaawahiao (tikrasis kaimo pavadinimas reiškiantis: Wahaio karo grupių susitikimo vieta), yra pilnai funkcionuojanti gyvenvietė, kur Maorių kraujo turintys kiviai gali dirbti bei studijuoti tradicinius amatus: amuletų juvelyriką (iš medžio, banginių kaulų arba žalio akmens), drožinėjimą iš medžio ir kaulo, bei audimą.Te Puia veikia kaip didelis parkas ir muziejus turistams. Gali susimokėti už įėjimą, praleisti laiką žvalgantis į tradicinius pastatus, amatus ir amatininkus, gamtą (geizerius, purvo vonias ir pan), taip susipažįstant su Maorių istorija ir kultūra. Maorių mitologija ir tradicijos gali keistis priklausomai nuo genties ir lokacijos, bet esminis principas vienodas – glaudus ryšys su gamta, bendrumas ir pagarba. Kai kurie aspektai man priminė lietuvių tautosaką, ypač žmogaus ir gamtos sąjunga.Aš į Te Puia atvykau norėdama susipažinti su Maorių kultūra, pamatyti ir išmokti kiek galima daugiau. Tad dieną kaime pradėjom su tradicinių šokių pristatymu – Haka (vyrų kovotojų) ir Poi (moterų šokis su bumbulais).


Prisipildę entuziazmo po prezentacijos, užsidėjom vyšnikę ant savo kivių tortuko, stebėdami gyvus kivius-paukščius tamsos namelyje. Kiviai – naktiniai paukščiai, tad jų rezervuaras yra visiškoje tamsoje, tam, kad lankytojai galėtų pasigrožėti kiviais kol jie aktyvūs. Šis naktinis aptvaras nėra mini zoologijos sodas, tai gyvūnų išsaugojimo projektas – čia kiviai laikomi iki tam tikro laiko, o tada paleidžiami į gamtą.


Te Puia – kaimas / gyvenvietė, geologinis ir istorinis objektas, nykstančių gyvūnų išsaugojimo vieta, bei tradicinis universitetas.APLINK ROTORUA - LOBYNAS


Te Puia praleidus geras tris valandas, kitą dienos dalį lengva užpildyti atrakcijomis aplink Rotorua. Man, asmeniškai, vienos dienos neužteko, tad grįžau dar ir antrai. Dažnai, per skubėjimą, daug praleidžiame, nebūtinai pagrindinių objektų, bet mažesnių, bet tiek pat įdomių vietų.


  • Aš mėgstu sustoti apsižiūrėti, pamačius ‘rudus’ kelio ženklus/vietovardžius. Taip radau Rainbow Mountain, visai pakeliui iš Taupo į Tauranga. Kelių valandų kopimas į viršų buvo prasmingas pusdienio praleidimas, ypač kai vaizdai pakeliui ir viršuje stulbinantys.  • Redwood Forest – kita, labia lankoma vieta Rotorua. Iš tiesų, miškas labai gražus! Įėjus truputį giliau, drūti medžiai apsupa, jaučiasi tikro miško magija. Kiek laiko ten praleisti, kiekvieno reikalas, bet bent minutei užsimerkit, prisipildykit harmonijos…  • Kiekviena mano kelionė (didelė ar maža) TURI turėti bent vieną krioklį savo lankytinų vietų sąraše. Šį kartą aplankiau Okere Falls. Gavau daugiau nei tikėjausi, ne vien krioklį ir pursluojančius vandenis, bet pusvalandį kelio pasivaikščiojant palei upę ir galimybę įlysti į urvą.


...Puiki vieta pakvėpuoti grynu oru, nors Naujoje Zelandijoje to nelabai trūksta…


  • Visiems galvojanties, kur būtų galima aktyviai išsikrauti po visų pasivaikštinėjimų gamtoje, mano Numeris 1rekomendacija – Sky Park. Ten pat, Rotorua, aktyvaus laisvalaikio parkas siūlo truputį ekstrymo, truputį greičio ir aukščio. Mes išnaudojom savo susikaupusį entuziazmą lenktyniaujant su buggy stiliaus mašinėlėmis. Bet galit pasirinkti kalnų dviračius arba nusileidimą lynu. Tikrai verta! Net mums - taupantiems zelandietiškus dolerius.


Vaizdas į Rotorua kylant funikulieriumi į Sky Park'ą

KODĖL NORIU SUGRĮŽTI Į NAUJĄJĄ ZELANDIJĄ...


Pasiilgstu kivių – visų – ir paukščių, ir vaisių, bet labiausiai žmonių… Naujoji Zelandija žinoma kaip nerealių kraštovaizdžių šalis, ten, kur filmuotas Žiedų Valdovas, bet šalies istorija nenusileidžia Tolkieno romanams. Ir nors ta istorija neužsiliko pilimis ar kitokiu fiziniu istoriu paveldu, susipažinkite su Maoriais, paklausykite jų mitų, jų pasakojimų – tai tikrasis šalies paveldas, perduodamas iš kartos į kartą…
Kas jus labiausiai domina keliaujant - gamta, paveldas, maistas ar žmonės?


Kodėl kai kurios lankytos vietos traukia sugrįžti?
Komentarų: 0