Ieškoti

kiviai - žmonės, paukščiai ir vaisiai

Trys Naujosios Zelandijos atributai turi bendrą vardą – Kivis. Vien tik tai, bemaž, gali pasakyti kokie svarbūs jie yra šiai šaliai. Su žmonėmis viskas aišku, kokia šalis be gyventojų. Bet mano įsimintinas paukštukas ir vaisius be galo prisideda prie Naujosios Zelandijos įvaizdžio. Visi trys kiviai yra tautos pasididžiavimas.
KIVIS – ŽMOGUS IŠ NAUJOSIOS ZELANDIJOS


Kaip mums bebūtų keista, Naujosios Zelandijos gyventojai nevadinami Zelandais, bet kiviais. Per 4 savaites Šiaurės Saloje, mes sutikome daug kivių. Ir visi jie buvo labai faini.


Po kurio laiko tampa nesunku atskirti bendrus bruožus – ypač, atsipūtimą ir lengvabūdiškumą. Bet kultūriškai, istoriškai ir fiziškai egzistuoja dvi pagrindinės kivių grupės: vietiniai Maoriai ir europiečiai, kolonizavę salą 1840 metais.


Bay of Islands - vieta, kur Maorių ir Europiečių istorija susijungia

Nors aplinka vienija žmones, Maoriai turi savitą kultūrą Naujojoje Zelandijoje, ir nors ne visi, bet kai kurie Maoriai vis dar praktikuoja ir dalinasi savo tradicijomis.


Mums lietuviams, lokaliai esant bemaž toliausiai nuo Naujosios Zelandijos, žinomiausia Maorių kultūrinė išraiška turi būti Haka – karo šokis, su ekspresyviomis veido išraiškomis, daina ir vienijančiu šokiu. Kas niekada šio šokio nematė, labai siūlau įvesti į Youtube ‚haka‘ ir pažiūrėti.
KIVIS – RETAS, NESKRAIDANTIS PAUKŠTIS, RANDAMAS TIK NAUJOJOJE ZELANDIJOJE


Apie šį paukštį sklando legendos. Panašiai kaip ir su pufinais, aš negalėjau būti nesužavėta jų mielumu. Labai gaila, kad kivių, paukščių, gamtoje pamatyti beveik neįmanoma paprastam žmogui, nes jie aktyvūs tik naktį bei labai baikštūs. Jų kiekiai sparčiai mažėja, tad Naujoji Zelandija paukščius labai saugo.

Mūsų naktinė kivių paieška - nesėkminga...

Kai pagaliau nusiraminau, kad nesugebėsiu pamatyti šių gyvūnėlių laukinėje gamtoje, supratau, kad reikia rasti kitą kelią. Tas kelias nuvedė mane į Rotorua, Maorių kaimą, kur Kiviai auginami, prižiūrimi, saugomi ir paleidžiami į gamtą.


Nors ir kiek nuotraukų internete mačiau prieš tai, nesitikėjau to ką pamačiau. Visų pirma, tie paukštukai buvo daug daug daug didesni nei įsivaizdavau. Tokie pilki pūkuoti normalaus dydžio arbūziukai, kurie gali lėkti net iki 40 km/val greičiu!


Jų aptvarėlis, protingai sukonstruotas, buvo visiškoje tamsoje, leidžiantis lankytojams (tokiems, kaip aš) stebėti

jų, gal ir ne natūralią, bet laikiną, gyvenimo eigą. Man, kiviai atrodė gan laimingi, gerai prižiūrėti ir patenkinti būdami poroje. Žmonės dirbantys su kiviais, didžiavosi savo reabilitacijos pasiekimais Naujosios Zelandijos mastu.
KIVIS - VAISIUS, AUGINAMAS NAUJOJOJE ZELANDIJOJE


Kokie pavargę gyventojai turėjo būti, kad per daug nesukt sau galvos ir pavadint visus Naujosios Zelandijos atributus kiviais.


Taip ir su vaisiais.


Jie auginami visur, stendai kabo skatinant išlaikyti natūralią šių vaisių aplinką bei auginimo praktiką.


Bet juokingiausia yra tai, kad kivis, vaisius, nėra vietinis Naujosios Zelandijos vaisius, o kinų importas įaugęs į kivių, žmonių, psichę.


Maža kivių plantacija

Prieš gaunant naują vardą, vaisius buvo žinomas kaip kinietiškas agrastas (Chinese Gooseberry), bet senas geras marketingas pakoregavo šio vaisio pavadinimą, kad Zelandams augintojams būtų lengviau jį parduoti ir eksportuoti. Tik maždaug 1970‘siais kinietiškas agrastas tapo kiviu, komerciniais tikslais.


Yra net kelios kivių rūšys. Aišku, mums žinomas ‘pūkuotas’ kivis yra vienas populiariausių vaisių pasaulyje. Bet mano skanesnis atradimas Naujoje Zelandijoje buvo geltonasis kivis (Golden kiwi fruit), viduje geltonas ir neturintis pūkelių ant odelės, tad jį galima kąsti tiesiog kaip obuolį.
Naujosios Zelandijos kiviai - skirtingi, bet labai svarbūs elementai šalies tapatybei.


O ką jūs asocijuojate su Naująja Zelandija?

Komentarų: 0